Academic Achievements

CONTESTS AND COMPETITIONS

S.Y. 2016 - 2017

 

JOURNALISM

 

A. 5th Division Journalism Qualifiers Contest for Private Schools

Capt. Jose Cardones Memorial School, Signal Village, Taguig City

August 29, 2016

INTEGRATED MONTESSORI CENTER - CHAMPION  - OVERALL INDIVIDUAL CATEGORY, GRADE SCHOOL AND HIGH SCHOOL

IMC – 1ST RUNNER UP – BEST PERFORMING SCHOOL

Name Award  Category
Katrina Isabelle P. Dela Rama Rank 7 News Writing
Mickaela A. Aspuria Rank 3 News Writing
Marynette Angel A. Muñoz Rank 2 Sports Writing
Maxene Morgan Unson Rank 2 Feature Writing
Celestine Janne F. Salimbangon Rank 8 Feature Writing
Princess Jericha R. Abe Rank 10 Feature Writing
Patricia Alana C. Rivera Rank 6 Copyreading and Headline Writing
Elijah Gabriel P. Protasio Rank 5 Copyreading and Headline Writing
Jonathan Gabriel T. Cuadro Rank 4 Copyreading and Headline Writing
Daniella Breanna M. Cadungog Rank 7  Photojournalism
James Khalel C. Benigno Rank 5 Science and Health Writing
Kurt Lancelot B. Vadong Rank 9 Science and Health Writing
Samantha Nicole D. Franco Rank 4 Pagsulat ng Balita
Lyssa Jennifer Rae M. Garcia Rank 4 Pagsulat ng Balita
Jasmine Claire F. Cagaoan Rank 2 Pagsulat ng Lathalain
Alessandra Gale L. Musngi Rank 10 Pagkakartun
Carla Jacqueline A. Limjap Rank 1 Pagsulat ng Editoryal
Samantha Andrea Nicole S. Maliwat Rank 5 Pagsulat ng Editoryal
Sydney B. Dayday Rank 2 Pagkuha ng Larawan
Agnes Erica V. Bueno Rank 7 Pagkuha ng Larawan
Amaria Amor G. Eco Rank 1 Sulating Pang-agham at Pangkalusugan
Julienne Samantha K. Razo Rank 2 Sulating Pang-agham at Pangkalusugan

 

B. 21st Division Young Writers Conference and Contests (DYWCC)

Ususan Elementary School, Ususan Taguig City

October 13 -14, 2016

Name Rank Category
Mickaela A. Aspuria Rank 5 News Writing
Maxene Morgan Unson Rank 9 Feature Writing
Kurt Lancelot Badong Rank 5 Science and Health Writing
Jonathan Gabriel Cuadro Rank 1 Copyreading and Headline Writing
Patricia Alana Rivera Rank 4 Copyreading and Headline Writing
Elijah Gabriel P. Protasio Rank 6 Copyreading and Headline Writing
Jasmine Claire Cagaoan Rank 7 Pagsulat ng Lathalain

 

C. 37th Metro Manila Young Writers' Conference and Contests (MMYWCC)

Malinta Elementary School, Valenzuela City

November 22, 2016

Name Rank Category
Mickaela A. Aspuria Rank 3 News Writing

 

D. Brown Movement On-the-Spot Essay Writing Cont

NCCA Building, Intramuros, Manila

December, 2016

Name Rank Category
Mickaela A. Aspuria 3rd Runner Up English
Katrina Isabelle Dela Rama
Jonathan Gabriel Cuadro
Kurt Lancelot Badong
Princess Jericha Abe
Jasmine Claire Cagaoan
Maria Amor Eco

 

ICAS

INTERNATIONAL COMPETITIONS AND ASSESSMENTS FOR SCHOOLS

 

SCIENCE

Sen. Renato "Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

June 25, 2016

Name Award
Jonathan Gabriel T. Cuadro High Distinction
Katrina Ysabelle P. Dela Rama High Distinction
Kurt Lancelot B. Badong Distinction
Jarvey Meejel London Distinction
Rephael Viktor Mamawag Distinction
Mickaela A. Aspuria Distinction
Ayame Suzuki Distinction
Aleanah Chanel R. Cruz Distinction
Luis Michael Lordan Credit
Samantha Mykhyle Francisco Credit
Erin Joy Supnet Credit
Marynette Angel Muñoz Credit
James Khalel Benigno Credit
Jasmine Claire F. Cagaoan Credit
Mhar Gerald Caluza Credit
Trixie Lievin Tabsing Credit
Reign Aljean F. Somera Credit
Simone Nathahnia R. Bernardo Credit
Athalia Celestine E. Ilmedo Credit
John Vincent O. Suñas Credit
Keith Benedict Sison Credit
Sebastiaan Conrad Silvederio Merit

 

ENGLISH

Sen. Renato "Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

July 30, 2016

Name Award
Mickaela A. Aspuria Distinction
Katrina Isabella P.  Dela Rama Distinction
Jonathan Gabriel T. Cuadro Distinction
Kelsi Ma. Juliana Dela Rosa Credit
Kurt Lancelot B. Badong Credit
Jarvey Meejel London Credit
Trisha Mae O. Penuliar Credit
Celestine Janne Salimbangon Credit
Trixie Lievin Tabsing Credit

 

MATH

Sen. Renato "Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

August 30, 2016

Name Award
Mickaela A. Aspuria Distinction
Jonathan Gabriel T. Cuadro Distinction
Samantha Myhklye S. Francisco Distinction
Jarvey Meejel London Credit
Katrina Isabelle P. Dela Rama Credit
Luis Michael S. Lordan Credit
Simone Nathania Bernardo Credit
Curt Matthew Maderse Credit
James Ronald Ferrer Credit
Aleana Chanel R. Cruz Credit
Rephael Viktor B. Mamawag Credit

 

MATH AND SCIENCE

 

Jarvey Mejeel C. London
Bronze Medalist
2016 International Mathematics Wizard Challenge (IMWIC)
Amari Watergate Bangkok Hotel
Bronze Medalist
2016 National Parallel Challenge for Future Mathematics
Oct. 29-30, 2016

 

Katrina Isabelle P.  Dela Rama
3rd Place Team
China Primary Mathematics Olympics/enjoy Mathetmatics Summer Camp
July 26 - 31, 2016
Hangzhou, China
 
Bronze Medalist
13th International Mathematics and Science Olympiad (IMSO) for Primary School 2016
November 9-13, 2016
Indonesia

 

Jonathan Gabriel T. Cuadro
Bronze Medalist
International Mathematics Contest
July 29 - August 1, 2016
Singapore
 
Gold Medalist
2016 National Parallel Challenge for Future Mathematics
Oct. 29-30, 2016
Stephen's High School

 

Ateneo Mathematics Society 18th Sipnayan Contest

Ateneo De Manila University

November 19, 2016

Name Award
Jonathan Gabriel T. Cuadro  
Mickaela A. Aspuria  
Elijah Gabriel P. Protasio  

 

Ateneo Mathematics Society 18th Sipnayan Contest Individual Finals

San Francisco High School, QC

March 11, 2017

Name Award
Djiren Riel L. Abdao  
Tyrone Lemuel V. Cablao  
Precious Mia P. Peraren  
Jarvey Meejel C. London  
Jonathan Gabriel T. Cuadro  

 

2017 Metrobank - MTAP -DepEd Math Challenge Division Eliminations

R.P Cruz Elementary  School, Lower Bicutan, Taguig City

February 16, 2016

Name Award
Individual Category  
Grade 1  
Hadassah Andrea Arandia Rank 3
Kurth Gabriel Belason Rank 4
Louis Bardo Reyes Rank 5
Coach: T. Lolly Hidago  
   
Grade 2  
Tyrone Lemuel V. Cablao Rank 1
Jia Ruth Lauren P. Condino Rank 2
Djiren Riel L. Abdao Rank 2
Precious Mia P. Peraren Rank 2
Coach: T. Krismal Zingapan  
   
Grade 3  
Gwyneth Borja Rank 3
Mara Stephanie Remonte Rank 4
Caridee Colleen Caindoc Rank 5
Coach: T. Janeze Almosara  
   
Grade 4  
Samantha Mykhyle Francisco Rank 4
Matthew Lucas Quizon Rank 6
Sebastian Conrad Silvederio  Rank 9
Coach: T. Josie Malazarte  
   
Grade 5  
Jarvey Mejeel London Rank 2
Katrina Isabelle P. Dela Rama Rank 3
Luc Lozada Rank 5
Coach: T. Emelita Zerna  
   
Grade 6  
Jonathan Gabriel Cuadro Rank 1
Mickaela Aspuria Rank 4

 

2017 Metrobank - MTAP -DepEd Math Challenge Division Eliminations

R.P Cruz Elementary  School, Lower Bicutan, Taguig City

February 16, 2016

Name Award
Team Category  
Grade 1  
Hadassah Andrea Arandia Third Honors
Kurth Gabriel Belason
   
Grade 2  
Tyrone Lemuel Cablao First Honors
Jia Ruth Lauren P.  Condino  
Djiren Riel L. Abdao  
Precious Mia P.  Peraren  
   
Grade 3  
A. Gwyneth Borja Third Honors
Mara Stephanie Remonte  
Caridee Colleen Caindoc  
   
B. (Guadalupe)  
Jeeogn Diein Ruiz Third Honors
Gella Isabelle Sison  
Lenzey Allein Umipig  
   
C. (Villamor)  
Simone Nathania Bernardo Third Honors
Ayame Suzuki  
   
Grade 4  
Samantha Mykhyle Francisco Second Honors
Matthew Lucas Quizon  
Sebastian Conrad Silvederio  
Alijah Dale Valbuena  

 

2017 Metrobank - MTAP -DepEd Math Challenge Area level Team Category

MGC New Life Christian Academy, BGC, Taguig City

March 22, 2017

Grade Award
Grade 2 First Place
Grade 6 Third Place

 

2017 Metrobank - MTAP -DepEd Math Sectoral Level Team Category

MGC New Life Christian Academy, BGC, Taguig City

March 22, 2017

Grade Award
Grade 2 First Place
Grade 6 Sixth Place

 

2017 Metrobank - MTAP -DepEd Math Challenge Regional Level Team Category

MGC New Life Christian Academy, BGC, Taguig City

March 22, 2017

Grade Award
Grade 2 Second Place
Grade 6 Sixth Place