Academic Achievements

CONTESTS AND COMPETITIONS

S.Y. 2016 - 2017

 

ICAS

INTERNATIONAL COMPETITIONS AND ASSESSMENTS FOR SCHOOLS

 

MATH

Senator Renato Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

August 31, 2016

Name Award
Grade 7  
Precious Irish Ortaleza Distinction
Grade 8  
Annika Nicole F. Montemayor Credit
Reiner Victor B. Mamawag Merit
Grade 9  
Danielle Ashley L. Sobremonte Merit
Jayani Nathanielle T. Balutan Credit
Lorane Berdadeth M. Fausto Credit
Grade 10  
Beatrice Nicole J. Munda Merit
William Pedro B. Nierop High Distinction
Jamielle R. Velasques Merit

 

SCIENCE

Senator Renato Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

June 25, 2016

Name Award
Grade 8  
Renier Victor B. Mamawag Credit
Annika Nicole F. Montemayor Credit
Grade 9  
Shem Beauregard Mendoza Credit
Ashley Daniella Sobremonte Credit
Grade 10  
Ismael Alshdefat Merit
Jammiele Velasquez Merit
Vincent Villocillo Merit

 

ENGLISH

Senator Renato Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

July 30, 2016

Name Award
Grade 7  
Precious Irish Ortaleza Credit
Grade 8  
Christelle Joyce Salimbangon Merit
Grade 9  
Andre Jorge Berina Credit
Shem Beauregard Mendoza Merit
Grade 10  
Chrissaliz Batisil Credit

 

MATH COMPETITIONS

 

AUSTRALIAN MATHEMATICS COMPETITION - JUNIOR DIVISION

Philippine Pasay Chung Hua High School

July 28, 2016

Name Award
Precious Irish F. Ortaleza Credit
Ron Cedrie D. Caindoc Proficiency
Reiner Victor Mamawag Proficiency
Annika Nicole F.  Montemayor Credit
Christelle Joyce F.  Salimbangon Proficiency
Kristian Roy P.  Tamayo Proficiency

 

AUSTRALIAN MATHEMATICS COMPETITION - INTERMEDIATE DIVISION

Philippine Pasay Chung Hua High School

July 28, 2016

Name Award
Kimberly Gayle M. Alvaro Proficiency
Andre Jorge P. Berina Credit
Lorane Bernadent M. Fausto Proficiency
Adrian P. Juan Proficiency
Danielle Ashley L. Sobremonte Credit
Matthew Perry L. Walmeda Proficiency
Vivienne Fellice R. Alamil Proficiency
Chrissaliz B. Batisil Proficiency
Eunice Juliana G. Carandang Proficiency
Maria Cassandra B. Santos Proficiency

 

AUSTRALIAN MATHEMATICS COMPETITION - SENIOR DIVISION

Philippine Pasay Chung Hua High School

July 28, 2016

Name Award
Alaine Denise C. Sy Proficiency
Jericho Joseph P. Tamayo Credit
Shanda Marie C. Rapisora Credit

 

IMAS

INTERNATIONAL MATHEMATICS ASSESSMENT FOR SCHOOLS

INTERNATIONAL MATHEMATICS ASSESSMENT FOR SCHOOLS (IMAS)

Senator Renato Compañero Cayetano Memorial Science and Technology High School

November 26, 2016

Name Award
Grade 9  
Andre Jorge Berina Credit
Adrian Juan Credit
Justin James Bacani Credit

 

JOURNALISM

 

5TH DIVISION JOURNALISM QUALIFIERS CONTEST FOR PRIVATE SCHOOLS

Kapt. Jose Cadoños Memorial Elementary School Taguig

August 29, 2016

Name Place
Newswriting
Grade 11
Angelou Dela Rosa 1st
Feature Writing  
Grade 10  
Chrissaliz Batisil 1st
Kartung Editoryal  
Revelyn O. Manongdo 4th
Jannelle Jade Cunanan 7th
Editorial Writing  
Andre Jorge Beriña 2nd
Pagsulat ng Agham Pangkalusugan  
Vivienne Fellice Alamil 4th
Science and Health Writing  
Janna Ross Ladao 5th
Pagsulat ng Editoryal  
Danielle Ashley Sobremonte 5th
Pagsulat ng Lathalain  
Roshane Paulyn Gatchalian 5th
Sports Writing  
Jazen Paraluman Abawag 8th
Best in Technical Application (Radio Broadcasting)  
Paolo Miguel Ogues 3rd
Arlen Jiro Fernandez 3rd
Shanda Marie C. Rapisora 3rd
Therese Joy Batacan 3rd
Ismael Alshdefat 3rd
Bernadeth Morel 3rd
Francesca Salma Elero 3rd
Best in Infomercial (Radio Broadcasting)  
Paolo Miguel Ogues 2nd
Arlen Jiro Fernandez 2nd
Shanda Marie C. Rapisora 2nd
Therese Joy Batacan 2nd
Ismael Alshdefat 2nd
Bernadeth Morel 2nd
Francesca Salma Elero 2nd
Best News Presenter (Radio Broadcasting)  
Bernadeth Morel 1st
Ismael Alshdefat 3rd
Editorial Cartooning  
Stephanie Angela Bacordo 1st
Pagsulat ng Balita  
Atasha Andrea Galvez 7th

 

8TH DIVISION SECONDARY SCHOOLS PRESS CONFERENCE AND CONTEST

Signal Village National High School Taguig City

October 9, 2016

Name Place
Editoryal Cartooning
Stephanie Angela Barcordo 1st
Kartung Editoryal  
Revilyn Manongdo 1st
Pagsulat ng Agham Pangkalusugan  
Vivienne Fellice Alamil 4th
Pagsulat ng Editoryal  
Daniella Ashley Sobremonte 5th
News Writing  
Angelou Dela Rosa 10th
Feature Writing  
Chrissaliz Batisil 10th
Best in Radio Anchor Radio Broadcasting
Shanda Marie C. Rapisora 2nd
Best News Presenter Radio Broadcasting  
Francesca Salma Elero 1st
Sports Writing  
Jasen Paraluman Abawag 6th
Best in Script Writing
Paolo Miguel Ogues 2nd
Arlen Jiro Fernandez 2nd
Shanda Marie C. Rapisora 2nd
Therese Joy Batacan 2nd
Ismael Alshdefat 2nd
Bernadeth Morel 2nd
Francesca Salma Elero 2nd
Radio Broadcasting  
Paolo Miguel Ogues 3rd
Arlen Jiro Fernandez 3rd
Shanda Marie C. Rapisora 3rd
Therese Joy Batacan 3rd
Ismael Alshdefat 3rd
Bernadeth Morel 3rd
Francesca Salma Elero 3rd

 

MTAP

Mathematics Teachers Assocation of the Philippines

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE

Taguig Integrated School Sta. Ana Taguig City

February 17, 2016

Name Place
Team Elimination Level
Grade 7
Marhea Joyce G. Miguel 2nd
Precious Irish F. Ortaleza 2nd
Colin Ice R. King Eo 2nd
Denise Ashley L. Sobremonte 2nd
Grade 8  
Annika Montemayor 2nd
Reiner Mamawag 2nd
Caryl Elaine Fredeluces 2nd
Grade 9  
Andre Jorge Berina 2nd
Matthew Perry Walmeda 2nd
Sean Donier De Luna 2nd
Ashley Danielle Sobremonte 2nd
Grade 10  
William Pedro Nierop 1st
Vivienne Alamil 1st
Froilan Satorre 1st

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE (INDIVIDUAL ELIMINATION LEVEL)

MGC New Life Christian Academy Bonifacio Global City Taguig

March 17, 2017

Name Place
Grade 8
Annika Montemayor 2nd
Reiner Mamawag 2nd
Caryl Elaine Fredeluces 2nd
Grade 9  
Andre Jorge Berina 2nd
Matthew Perry Walmeda 2nd
Sean Donier De Luna 2nd
Grade 10  
William Pedro Nierop 2nd
Vivienne Alamil 2nd

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE SECTORAL LEVEL, TEAM CATEGORY

MGC New Life Christian Academy Bonifacio Global City Taguig

March 24, 2017

Name Place
Grade 8
Annika Montemayor  
Reiner Mamawag 3rd
Caryl Elaine Fredeluces  
Grade 9  
Andre Jorge Berina  
Matthew Perry Walmeda 6th
Sean Donier De Luna  
Grade 10  
William Pedro Nierop 2nd
Vivienne Alamil  

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE REGIONAL LEVEL, TEAM CATEGORY

Eusebio High School, Pasig City

March 29, 2017

Name Place
Grade 8
Annika Montemayor 6th
Renier Mamawag
Caryl Elain Fredeluces

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE REGIONAL LEVEL, TEAM CATEGORY

MGC New Life Christian Academy Bonifacio Global City Taguig

March 31, 2017

Name Place
Grade 10
William Nierop 3rd
Vivienne Alamil  

 

2017 METROBANK - MTAP DEPED MATH CHALLENGE REGIONAL LEVEL, INDIVIDUAL CATEGORY

San Francisco High School Bago Bantay Quezon City

March 11, 2017

Name Place
Grade 8
Annika Montemayor 4th
Grade 10
Williem Pedro Nierop 7th

 

ST. BEDE MATH AND SCIENCE QUIZ BEE OLYMPIAD REGIONAL LEVEL TEAM CATEGORY

San Francisco High School Bantay Quezon City

January 27, 2017

Name Place
William Pedro B. Nierop 1st
Vivienne Felice R. Alamil
Dennis Alwiyn R. Hondrade
   
Andre Jorge P.  Berina  
Colin Ice R. King - Eo 4th
Chrissaliz Batisil  
   
Annika Nicole F.  Montemayor  
Shem Beauregard Mendoza 6th
Anne Keithleen S. Lordan